لوگو پاسارگاد سیلیس

09127336158

081-32314622

sales@pasargadsilica.com

فلدسپات

فلدسپات

فلدسپات

از جمله کانی های قابل دسترس در طبیعت، فلدسپات را می توان نام برد که کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد. فلدسپات را در معادن و صنایع این حوزه با نام فلدسپات نیز می شناسند که ویژگی های ظاهری خاصی نسبت به کانی های دیگر دارند.

به علت حضور در محیط های بیابانی، نقاطی سفید رنگ روی این کانی ها به چشم می خورد تا در تشخیصشان موفق تر عمل کنیم. اگر می خواهید بدانید فلدسپات چیست یا قصد خرید آن را دارید، تا انتها همراهمان باشید.

فلدسپات چیست؟ بررسی انواع و کاربردها

کاربران زیادی این دغدغه را دارند که فلدسپات چیست و اصلا برای چه کاری باید از آن استفاده کرد. فلدسپات مجموعه ای نسبتا وسیع از برخی کانی های سیلیکاته را شامل می شود که سه عنصر اصلی پتاسیم، کلسیم و سدیم را در خود دارند. پس می توان این برداشت را داشت که خود فلدسپات از انواعی تشکیل شده است که شاید ترکیبات و ساختارشان با هم تفاوت هایی داشته باشد. مثلا فلدسپات سدیک – پتاسیک یا ارتوکلاز از پرکاربردترین ها در صنایع مختلف به شمار می روند.

ضمن این که رنگ بندی آن ها نیز تفاوت هایی جزئی با هم دارند، اما می توان گفت رنگ سفید اکثر آن ها را شامل می شود. رنگ های سبز، خاکستری، قرمز و شیری را هم می توان در طبیعت پیدا کرد که شمار آن ها نسبت به سفید کمتر است. تفاوت رنگ ها به علت واکنش ها و ویژگی های شیمیایی است تا بازه وسیع تری از آن ها را شاهد باشیم.

خصوصیات فلدسپات

فلدسپات به عنوان ترکیبی ارزشمند برای صنایع پلاستیک، رنگ سازی، ساخت چسب و موارد این چنینی به شمار می رود. با توجه به افزایش نیاز به فلدسپات در صنایع، خرید و فروش آن هم نسبت به گذشته بیشتر شده است. کارشناسان اخیرا به ارزش فراوان این کانی ها پی برده اند که این بیشتر برای سه دسته اصلی یعنی ارتوکلاز، آلبیت و آنورتیت مربوط است. این شما و این هم برخی از خصوصیات مهم در ظاهر این کانی ها:

 • اکثر مواد معدنی موجود در فلدسپات از دو جهت دارای شکافی کامل هستند که تقریبا از زاویه راست هم خم می شوند. ضمن این که این شکاف این کانی ها به لحاظ وزن و میزان سختی تا حد زیادی با هم برابر هستند.
 • جزئیاتی از فلدسپات ها مانند میکروکلین، درصد خیلی کمی از روغن را به خود جذب می کنند و شناخت این موضوع هم در نوع خود جالب است. به همین خاطر، مقاومت کافی در برابر اسیدها را از میکروکلین ها انتظار داریم.
 • محدوده وزنی بیشتر ترکیبات موجود در فلدسپات از 2.5 شروع شده و تا 2.8 نیز ادامه دارد. محدوده سختی نیز که از موارد مهم دیگر به حساب می آید، بین 6 تا 6.5 است.

انواع فلدسپات و کاربردهای هر یک کدامند؟

فلدسپات ها از جهات مختلفی قابل دسته بندی هستند که آن ها را از نظر رنگ و ویژگی های ظاهری بررسی کردیم. یکی دیگر از طبقه بندی های آن، فلدسپات سدیک – پتاسیک، فلدسپات سدیک – کلاسیک و فلدسپات پتاسیم – باریم است. شاید تا این جا حدس زده باشید که مقدار مصرف نوع اول یعنی فلدسپات سدیک – پتاسیک به مراتب بیشتر است.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که فلدسپات سدیک چه تفاوتی با نوع پتاسیک آن دارد. هر دو از فلدسپات های پرکاربرد هستند که البته تفاوت هایی میانشان به چشم می خورد. آلبیت ها از نوع فلدسپات سدیک به شمار می روند و پتاسیم فلدسپات ها را می توان در دسته فلدسپات های سدیک قرار داد.

اگر برای ساخت مواردی به ماده ای کمک کننده برای ذوب نیاز داشته باشیم، می توانیم سر وقت فلدسپات پتاسیک برویم. بنابراین این ماده برای ساخت سرامیک های متنوع کاربرد دارد. موارد مصرف فلدسپات پتاسیک نسبت به سدیک بسیار بیشتر است. پس به خاطر تقاضای بیشتر، طبیعی است قیمت آن نیز بالاتر باشد. کاربردهای مهم و اصلی این کانی ها را در این قسمت ملاحظه می کنید:

 • صنعت شیشه ساز، ساخت انواع جام، بلور شیشه ای، فایبرگلاس و هر نوع صنعت مشابه با این موارد
 • تولید آلومینا برای پروژه های گوناگون راه سازی
 • ساخت پرسلان به همراه کوارتز و کانولن به عنوان ترکیبات اصلی برای تولید سرامیک های چینی
 • صنعت کبریت سازی
 • صنعت رنگ و رزین
 • صنعت ریخته گری
 • ساخت کاشی و سرامیک مانند ساینده، پر کننده و لعاب دهنده
 • صنعت لاستیک سازی

نکات مهم در خرید فلدسپات

کاربردها و خواص فلدسپات فراوان بوده و بازار خرید و فروش آن از این رو بسیار داغ است. البته باید نکاتی را رعایت کرد تا بهترین و خالص ترین فلدسپات را خریداری نمایید. متاسفانه عده زیادی فلدسپات های تقلبی را به فروش می رسانند که باید از آن ها دوری کرد؛ به خصوص وقتی متوجه شویم فلدسپات اصل، بازدهی بسیاری از صنایع را افزایش می دهد. پاسارگاد سیلیس به عنوان سایت و فروشگاهی که کاربران زیادی از خرید فلدسپات و مواد دیگر در آن رضایت دارند، نمونه ای از منابع معتبر است که می توان از خدمات آن بهره برد.

درخواست مشاوره

در سریع ترین زمان ما با شما تماس میگریم و به سوالات شما پاسخ خواهیم داد 

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.