لوگو پاسارگاد سیلیس

09127336158

081-32314622

sales@pasargadsilica.com

آنتراسیت چیست؟

آنتراسیت چیست؟

آنتراسیت چیست؟

آنتراسیت (Anthracite) تیره‌ترین و مرغوب‌ترین زغال‌سنگ موجود در جهان است که به آن زغال‌سنگ سخت نیز گفته می‌شود. این نوع زغال‌سنگ بسیار کمیاب بوده و درگذشته برای سوخت و تولید گرما مورداستفاده قرار می‌گرفته است. امروزه از آن استفاده‌های دیگر نیز می‌شود. شما می‌توانید یک قطعه آنتراسیت که به رنگ‌های سیاه و خاکستری درخشان وجود دارد را تراش داده و به‌عنوان سنگ تزئینی از آن استفاده کنید.

یکی از علت‌های انتخاب این ماده برای سوختن این است که در هنگام حمل‌ونقل خرد نشده و گردوغبار کمی دارد. به‌آرامی می‌سوزد و دود زیادی تولید نمی‌کند.

ازآنجایی‌که این زغال سنگ سنگی قیمتی بوده و به‌سختی استخراج می‌شود کمتر از آن برای تولید گرما و سوختن استفاده می‌شود. برای آشنایی با دیگر کاربردهای آن با ادامه مطلب همراه باشید.

ترکیبات اصلی انتراسیت چیست؟

آنتراسیت یکی از انواع زغال‌سنگ است که دگرگونی زیادی داشته و می‌توان گفت نوعی کربن خالص است. به همین علت رنگ سیاهی داشته و بسیار باکیفیت است. این زغال‌سنگ مرغوب در حدود ۸۰ تا ۹۵ درصد کربن خالص و مقدار کمی گوگرد و نیتروژن دارد. درصد کمی از آن از مواد فرار تشکیل‌شده است. خاکستر ۱۰ تا ۲۰ درصد و رطوبت نیز در حدود ۵ تا ۱۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد.

کاربردهای آنتراسیت

آنتراسیت یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های روی زمین است. این سنگ طی سالیان طولانی در لایه‌های زیرین زمین تشکیل‌شده است و سوختن آن حرارت زیادی تولید می‌کند. این زغال‌سنگ سیاه‌رنگ چگالی بالایی داشته و به آهستگی می‌سوزد و نسبت به انواع دیگر زغال‌سنگ‌ها، گازهای سمی کمتری تولید می‌کند. امروزه از این ماده در صنایع مختلفی استفاده می‌کنند و استخراج و صادرات آن در کشور ما نیز انجام می‌شود. در ادامه با برخی از کاربردهای آن آشنا می‌شویم.

آنتراسیت و تصفیه آب

 

آنتراسیت و تصفیه آب

اگر درزمینهٔ تولید دستگاه‌های تصفیه آب فعالیت دارید به‌خوبی با آنتراسیت آشنایی دارید. این ماده با چگالی بالا و شکل خاصی که دارد برای استفاده در سیستم‌ها و دستگاه‌های تصفیه آب بسیار مناسب است. این زغال سنگ را با ماسه ترکیب کرده و از آن برای تصفیه آب شهری، آب صنعتی، آب استخر و دیگر منابع آبی استفاده می‌کنند. این زغال‌سنگ فعال به‌خوبی می‌تواند آب را تصفیه کرده و برای نوشیدن و دیگر مصارف پاک‌سازی کند.

ویژگی‌های این ماده کارایی آن را برای استفاده در دستگاه تصفیه آب بالا می‌برد. شکل نامنظم آن باعث می‌شود به‌خوبی ذرات معلق آب، چربی و روغن را جداسازی کند؛ زیرا این زغال‌سنگ سخت در ماسه جمع نشده و جریان آزاد آب بدون شستشوی معکوس از آن خارج می‌شود.

این ماده با درجه خلوص بالایی که دارد رطوبت کمی را جذب می‌کند؛ یعنی وقتی برای فیلتر کردن آب مورداستفاده قرار می‌گیرد جذب آن را منحرف کرده و نانو فیلتراسیون را انجام می‌دهد.

دیگر کاربردهای انتراسیت

آنتراسیت به‌عنوان سوخت و ایجاد گرمایش بالا در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی دیگر از کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع فولاد
 • تولید برق
 • سیستم‌های گرمایشی
 • سوخت لوکوموتیو

مزایا و معایب انتراسیت چیست؟

آنتراسیت مزایای زیادی دارد:

 • حرارت بالایی تولید کرده و آلودگی کمی دارد.
 • سطح بالایی از کربن داشته و سوخت عالی برای صنایع مختلف است.
 • در صنایع بزرگی مثل فولادسازی به کار می‌رود و باعث بالا رفتن کیفیت و ماندگاری محصول تولیدی می‌شود.
 • ناخالصی کمی داشته و ترکیبات آن یکنواخت است.
 • مقاومت مکانیکی آن بالا است.
 • رنگ زیبایی داشته و درخشندگی آن زیاد است.
 • برای تولید شیشه و سرامیک استفاده می‌شود.

در کنار مزایای زیادی که دارد معایب محدودی دارد. این زغال‌سنگ کمیاب بوده و استخراج آن سخت و هزینه‌بر است.

قیمت آنتراسیت چند است؟

آنتراسیت استخراج سخت پرهزینه‌ای داشته و قیمت آن نسبت به دیگر انواع زغال‌سنگ بالاتر است. قیمت آن با عوامل مختلفی تعیین می‌شود. اندازه ذرات، میزان رطوبت و خلوص، جرم حجمی، قابلیت حل شدن در اسیدها، میزان مقاومت مکانیکی، حجم و مقدار خریداری‌شده و نحوه بسته‌بندی، شرکت استخراج‌کننده و نحوه استخراج، مرغوبیت، هزینه‌های حمل‌ونقل و … قیمت نهایی این ماده معدنی ارزشمند را مشخص می‌کند.

کلام پایانی

انتراسیت به شکل محدود و بیشتر در نقاط کوهستانی و مناطقی که زلزله‌های بزرگ رخ می‌دهد پیدا می‌شود. روسیه و چین بیشترین منابع جهان را دارند. اکراین نیز در رتبه سوم استخراج این ماده در جهان قرار دارد. هند، ویتنام و کره شمالی ذخایر زیادی از این ماده دارند. هند و چین بیشتر زغال‌سنگ استخراجی را به‌عنوان سوخت استفاده کرده و صادرات کمی به نقاط دیگر دارند.

شرکت پاسار گاد سیلیس در ایران در زمینه استخراج و تولید این ماده معدنی فعالیت می‌کنند و آنتراسیت باکیفیت را به سراسر ایران و نقاط مختلف جهان صادر می‌کنند

درخواست مشاوره

در سریع ترین زمان ما با شما تماس میگریم و به سوالات شما پاسخ خواهیم داد 

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.